Sağlıklı Yaşam
6162636465666768696106116126136146156166176186196206216226236246256266276286296
International

tr

Erişkin Yoğun Bakımı

Buradasınız: Anasayfa / Erişkin Yoğun Bakımı

Erişkin Yoğun Bakımı

Randevu Talep Edin

Yoğun Bakım Nedir?

Erişkin Yoğun Bakım Üniteleri; ağır hastalıkları ve/veya geçirdikleri travmalar (trafik kazası, yaralanma vb.) nedeniyle vücutlarında meydana gelen çeşitli hasarlar sonucunda hayatları risk altında bulunan ve özel bir tıbbi bakıma ihtiyaç duyan kişilerin gözlem altına alıp tedavisinin gerçekleştirildiği yerlerdir. Bir ya da birden fazla organının işlevini yerine getirememesi sonucunda hayati fonksiyonları risk altına giren kişiler, Erişkin Yoğun Bakım Ünitelerinde, bu tür durumlar karşısında ne yapması gerektiği konusunda eğitim almış kişiler tarafından gözlem altında tutulmaktadır.  Olası olumsuzluklara derhal müdahalenin yapıldığı Yoğun Bakım Ünitelerinin başlıca amacı, gerekli tüm tıbbi tedaviyi uygulayarak hastanın hayatla bağının kopmasının önüne geçmektir.

 

Academic Hospital Yoğun Bakım Ünitesi

Academic Hospital, birçok sağlık biriminin işbirliği içinde görev yaptığı Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi’nde, insanın en değerli varlığını, yani yaşamını korumak ve kurtarmak amacıyla son teknoloji tıbbi cihazlarla hizmet sunmaktadır. 

 

Multidisipliner Yaklaşım ve Uzman Kadro

Academic Hospital Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi, diğer tıbbi birimlerde tedavisi mümkün olmayan, gözetim altında tutularak özel bir tedaviye ihtiyaç duyan tüm hastalara hizmet vermektedir. Doktorlarla birlikte Yoğun Bakım hemşireleri, diğer tıbbi bölümlerle multidisipliner bir yaklaşımla, Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi’nde görev yapmaktadır. 

 

Yoğun Bakım Üniteleri Hangi Rahatsızlıkların Takip ve Tedavisini Yapar?

Hastalığı hangi sebepten kaynaklanıyor olursa olsun, hastanın Yoğun Bakıma alınmasının temel koşulu, hayati risk altında bulunmasıdır. Kritik geçen ameliyatlar, travma, ani kalp ve solunum durması, ağır seyreden enfeksiyonlar, ağır akciğer sorunları, çoklu organ yetmezliği, kafa travmaları ve bilinç kaybı başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisi ve takibi, Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi tarafından gerçekleştirilmektedir. 

 
Kritik Ameliyatlar 

İnsanın kalp, beyin gibi yaşamsal organlarında meydana gelen sorunları gidermek amacıyla yapılan veya kronik organ yetmezliği olan hastaların cerrahi herhangi bir prosedür uygulanması sonrasında, erken dönemde öngörülen riskleri hasta adına minimalize etmek ve ortaya çıkabilecek durumlara hızlıca müdahale edebilmek için uygun görülen sürede yoğun bakımda takipleri gerekmektedir. Herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmadığı takdirde, hasta yoğun bakımdan kısa sürede çıkıp tedavisinin kalan kısmını klinik servislerde tamamlayabilmektedirler. 

 
Kafa Travmaları ve Politravma:

Çeşitli nedenlerle vücudun kafa bölgesine alınan darbeler, yaralanmalara ve beyinde birtakım hasarlara yol açabilmektedir. Vücuttaki farklı bölgelerin veya organların ciddi bir bozulmaya maruz kalıp işlevlerini yitirmesine, bu nedenle diğer organları da çalışamaz hâle getirip hayati risk oluşturmalarına politravma adı verilmektedir. Kafa travmasına veya politravmaya maruz kalan bir kişiye dakikalar içinde tıbbi müdahale yapılması gerekmektedir. Bu tür travmalar çoğunlukla trafik kazalarının, düşmelerin ardından meydana gelmektedir. 

 
Ani Kalp ve Solunum Durması:

Kişinin nefes alamaması, tüm uyaranlara rağmen tepki vermemesi, kalp ritminin olmamasıyla ortaya çıkan duruma “ani kalp durması” adı verilmemektedir. Solunum durması ise kişinin nefes alarak vücuduna oksijen taşınmasını sağlayan işlevi yerine getirememesidir. Her iki durum da saniyeler/ dakikalar içinde müdahale edilmesi gereken ve hergeçen dakikada hastanın zihinsel fonksiyonlarının geri döndürülemez şekilde bozulması ile sonuçlanabilecek çok hızlı ve yakın takip gerektiren tıbbı durumlardır. 

 
Zehirlenme:

Kimyasal maddeler, tüketilmesi riskli gıdalar, hava kirliği gibi birçok faktör akut veya kronik zehirlenmelere neden olabilmektedir. Tarımsal ürünlerde kullanılan kimyasal maddelerin de zehirlenmelerdeki rolü hayli fazladır. Hayati risk taşıyan akut ve kronik zehirlenmelerin tedavi süreçlerinde, Erişkin Yoğun Bakım Üniteleri de önemli bir rol üstlenmektedir. 

 
Toraks Travmaları:

Göğüs kafesinde yer alan organların aldığı ağır darbeler neticesinde bozulmaya uğrayıp işlevini yerine getirememesi, kimi zaman hastanın Erişkin Yoğun Bakım Ünitelerinde tedavi altına alınması sonucuna yol açabilmektedir. 

 
Akut Solunum Yetmezliği:

Akciğerlerin vücudun gereksinim duyduğu oksijeni almakta güçlük çekmesi, organlar için son derece zararlı olan karbondioksiti ise atmakta zorluk çekmesi sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıktır. Bu durum birçok organa zarar verebilmektedir. 

 

Akut ve Kronik Organ Yetmezliği:

Eriştin Yoğun Bakım Ünitelerinde sıklıkla karşılaşılan bir durum olan akut ve kronik organ yetmezliği, ölümcül sonuçlara yol açabilecek kadar önemli bir hastalıktır. Herhangi bir organda meydana gelen bozulma zamanla diğer organlarında da işlevini kaybetmesine sebep olabilmekte ve çoklu organ yetmezliğine yol açabilmektedir. 

 

Uzm. Dr. Zahide Karaca

Uzm. Dr. Zahide Karaca

İç Hastalıkları
Yoğun Bakım
Erişkin Yoğun Bakımı