Ağız ve Diş Sağlığı Neden Önemlidir?

Hepimiz dişlerimizin güzel, sağlıklı ve doğal görünmesini isteriz. Dişlerin estetik görünmesi, insanların kendine olan güvenlerini geri kazanmasına, kendilerini daha mutlu hissetmelerine katkı sağlar. Ancak ağız ve diş sağlığı sadece estetik açıdan değil tüm vücut sağlığı açısından da büyük önem taşır. Kötü bir ağız ve diş sağlığı kişinin psikolojik ve sosyal yönden sorun yaşamasına neden olur, iletişimini ve sosyal ilişkilerini zayıflatır.

 

Kötü Ağız ve Diş Sağlığı Hastalık Habercisidir

Bütün vücut sağlığı açısından çok önemli olan ağız ve diş sağlığı aynı zamanda birçok hastalığın da habercisidir. Ağız ve diş sağlığının kötü olması enfeksiyondan kalp hastalıklarına, kanserden sindirim sorunlarına birçok ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkartır.

 

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Düzenli Kontrol

Psikolojik ve fiziksel sağlığı doğrudan etkileyen ağız ve diş sağlığında hijyen, diş bakımı, düzenli fırçalama, diş ipi kullanılması, sağlıklı beslenme gibi önlemlerin yanı sıra düzenli diş hekimi muayenesi büyük önem taşır. Diş eti hastalıkları, çürükler, diş eksiklikleri gibi sorunların erken tanısı ağız ve diş sağlığının korunmasında en temel adımdır. Bu nedenle yılda en az iki kez diş hekimine muayene olunmasında fayda vardır. Ağız ve diş sağlığında herhangi bir sorun varsa,geç kalınmadan alanında uzman diş hekimleri tarafından gerekli tedavileri yapılmalıdır.

 

Academic Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü

Ağız ve diş sağlığı konusunda tam donanımlı sağlık kurumları ve alanında tecrübe sahibi profesyonel diş hekimleri tercih edilmelidir. Academic Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü, uzman ve yetkin diş hekimleriyle, güncel ve teknolojik tekniklerle ağız ve diş sağlığı hizmeti almak isteyen hastalarının yanındadır.

 

Ağız ve Diş Sağlığı Tedavileri Hastaya Özel Olmalı

Academic Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nde; diş ve diş eti hastalıklarının tedavisi, ortodonti tedavileri, çene cerrahisi, pedodontik tedaviler, konservatif ve endodontik tedaviler, her yaştan hastaya özel olarak planlanmaktadır.

 

Yenilikçi Diş Hekimliği Uygulamaları

Academic Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nde; ağız ve diş sağlığı alanında oldukça geniş bir yelpazede hizmet verilmektedir. Estetik gülüş tasarımı, implant tedavileri,çene cerrahisi alanındaki tedavilerde en son teknolojilerledesteklenen yenilikçi diş hekimliği uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Böylece hastalar tam donanımlı, güvenilir bir hastanede ağız ve diş sağlığı hizmeti alma imkânına kavuşmaktadır.

 

Academic Hospital’da Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Uygulamaları:

  • Diş ve diş eti estetiği tedavileri, gülüş tasarımı, implant ve protetik tedaviler,
  • Diş eti hastalıkları (periodontal) tedavileri,
  • Ortodontik tedaviler, çene cerrahisi,
  • Konservatif ve endodontik tedaviler,
  • Pedodontik (çocuk ağız ve diş sağlığı) tedavileri yapılmaktadır.

 

Diş ve Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)

Dişler ve dişlerin etrafında bulunan dokuların sağlık ve hastalıktaki durumlarını inceleyen diş hekimliği dalına periodontoloji denir. Dişlerdeki çevre dokularda çeşitli nedenlerle oluşan iltihabi hastalıklar ise “periodontal hastalıklar” olarak kabul edilir. Erişkinlerde diş kayıplarının yüzde 70’ine periodontal hastalıkların neden olduğu belirtilmektedir. Diş ve diş eti hastalıkları, basit bir dişeti iltihabından (gingivitis) dişlerin kaybedildiği şiddetli enfeksiyonlara kadar birçok soruna neden olabilir. Oysa bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Örneğin diş fırçalarken meydana gelen diş eti kanamaları da diş eti hastalıklarının belirtisi olabilir. Bu nedenle düzenli diş muayenelerinizi aksatmamanız, altı ayda bir diş hekimine gitmeniz önerilir. Academic Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nde diş ve diş eti hastalıklarının tanı ve tedavisinde geniş kapsamlı hizmetler sunulmaktadır. Hastanemizde; diş taşı temizlikleri, diş kökü yüzeylerinin temizlenmesi, diş eti çekilmelerinin giderilmesi, dişeti kanamaları, diş hassasiyeti ve ağız kokusu gibi hastalıkların teşhisi ve tedavi yöntemleri, periodontoloji alanında uzmanlaşmış diş hekimlerimiz tarafından uygulanmaktadır.

 

Estetik Diş Hekimliği

Günümüzde dişlerin güzel, sağlıklı ve doğal görünmesi oldukça önemli bir hale gelmiştir. Dişlerin estetik görünmesi, insanların kendine olan güvenlerini geri kazanmasına, toplum içinde kendilerini daha huzurlu hissetmesine katkı sağlar. Dişler arasında boşlukların bulunması, çapraşıklık olması, dişlerde renklenme, istenen estetikte bir gülüşe sahip olunmaması gibi durumlarda estetik diş hekimliği uygulamaları yapılır.Gülüş estetiğinin yeterince iyi olmadığı durumlar, kişilerin kendilerini mutsuz hissetmelerine, toplumdan kendilerini soyutlamalarına neden olabilir. Gülüş estetiğini bozan durumlar, estetik diş hekimliği uygulamaları sayesinde düzeltilebilir. Ayrıca beyazlatma tedavileri, ‌kompozit ya da porselen ‌laminave poselen venner uygulamaları ile diş eti düzenlemeleri gibi ‌uygulamalar estetik diş hekimleri tarafından uygulanır. Academic Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nde uygulanan diş estetiği uygulamalarıyla hastalar güzel ve etkileyici bir gülüşe, inci gibi sağlıklı dişlere kavuşarak, kendilerini psikolojik ve fiziksel açıdan çok daha iyi hissetmektedir.

 

Ortodonti

Kişilerde hem estetik görünümde olumsuzluğa hem de çiğneme sorunlarına neden olan dişlerde çarpıklıklar, alt ve üst çenedeki uyumsuzluklar, ağız kapanışında dişlerde görülen bozukluklar ortodonti biliminin alanına girer. Diş hekimliği dalı olan ortodontide uzmanlaşan diş hekimlerine ise ortodondist denir. Çapraşık ve düzensiz görünümdeki dişler, özellikle gülüş estetiği açısından ciddi sorunlar oluşturur. Dişlerle ve çene arasındaki uyumsuzlar ise hem yüz estetiğini bozar hem de çiğneme sorunlarına neden olur. İşte tüm bu sorunlar da halk arasında “tel tedavisi” olarak bilinen ortodontik tedavi ile düzeltilir. Çocuklara yönelik bir tedavi olduğu yönündeki genel kanı yanlıştır; ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Academic Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nde ortodontik tedavi başarıyla uygulanmaktadır.

 

Ağız ve Çene Cerrahisi

Diş ve çene kırıkları, implant tedavileri, gömülü diş operasyonları, çene kemiklerinde oluşan kist ve lezyonların tedavisi gibi dişler ve ağız dokularının yanı sıra çene kemikleri ve eklemlerini içeren cerrahi girişimlerin ilgili uzmanlar tarafından tedavi edilir.

Bu hastalıkların tedavisinde uygulanan kemik tozu (greft), sinüs lifting, apikal rezeksiyon gibi yöntemler, çene kırıklarının tedavisi; kısacası ağızla ilgili tüm cerrahi uygulamalar yapılmaktadır. Ayrıca ağız içerisinde (kemikler, damak, dişler, dil, yanak, dudak, kaslar) meydana gelen tümör veya kist oluşumlarının tedavisi alanının uzmanları tarafından yapılır. Ağız ve çene cerrahisiyle ilgili tedavi işlemleri sırasında hastaya lokal anestezi uygulanır.

Academic Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nde ağız ve çene cerrahisi uygulamaları tam donanımlı hastane ortamında, konusunda tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

Endodonti

Halk arasında “kanal tedavisi” olarak bilinen endotontik tedaviler, ağız ve diş sağlığı açısından kritik bir öneme sahiptir. Dişlerde sinir ile damarların bulunduğu pulpa dokusu bazen çürük ya da travma gibi etkenlerle zarar görebilir. Bu dokunun zarar görmesiyle oluşan ve ciddi ağrılara neden olan pulpa hastalıklarının tedavi edilmemesi diş dökülmeleri, diş köklerinde lezyonlar gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Ağız ve diş sağlığının korunması için bu pulpaların temizlenmesi amacıyla uygulanan kanal tedavisi ihmal edilmemeli ve çok geç kalmadan bu alanda uzman bir hekime başvurulmalı.

 

Pedodonti

Tüm vücut sağlığını doğrudan etkileyen ağız ve diş sağılığının korunmasında ve bu alanda bilinç oluşturulmasında çocuk yaşta yapılan düzenli diş muayeneleri ve bilinçlendirme çalışmaları büyük önem taşır. Çocukların diş sağlığıyla ilgilenen bilim dalına pedodonti denir. Diş hekimliğinde pedodonti bilim dalı, çocuğun doğumdan başlayarak süt dişlerinin tamamının değiştiği 12-13’lü yaşlarla kadar uzanan süreçte çocukların diş sağlığıyla ilgilenir. Çocuk diş hekimliğinin öncelikli amacı, ilk diş çıkmasından itibaren ağız ve diş sağlığının korunmasıdır. Bu yüzden yapılan tedaviler “koruyucu tedavi” olarak da tanımlanabilir. Çocukları küçük yaştan itibaren uzman bir pedodontiste götürerek diş kontrollerini düzenli olarak yaptırmak, hem ağız ve diş sağlığını korur hem bu konuda bilinçlenmelerini hem de dişçi korkusu yaşamamalarınısağlar.

Teşekkürler!

Talebiniz alınmıştır.
En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Tamam

Hata!

Bir hata oluştu.
Lütfen bilgilerinizi kontrol edip formu göndermeyi tekrar deneyin.

Tamam