Çocuk nefrolojisi Nedir?

Çocuk nefrolojisi, çocukların böbreklerinin sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen bir uzmanlık alanıdır. Çocuk nefroloji uzmanları, çocukların böbreklerinin işlevlerini kontrol ederek, böbrek hastalıklarının tanısını koyar ve tedavi ederler. Çocuk nefrolojisi aynı zamanda, çocukların böbreklerinde meydana gelebilecek hasarı önlemek ve azaltmak için de çalışırlar.

Çocuk nefrolojistleri, çocukların böbreklerinde meydana gelebilecek birçok farklı hastalık ve sorunu tanımlayabilirler. Bunlar arasında, böbrek yetmezliği, böbrek taşları, glomerulonefrit (böbreklerin filtre edici yapılarının iltihaplanması) ve böbrek kanserleri yer alır. Çocuk nefrolojistleri, ayrıca çocukların idrar yolu sorunlarını da tedavi edebilirler.

Çocuklarda böbrek hastalıklarının tanısını koymak için birçok farklı test uygulanabilir. Bu testler arasında, idrar testleri, kan testleri, ultrasonografi ve böbrek biyopsisi (böbrek dokusunun örnek alınıp incelenmesi) sayılabilir. Tanı koyulduktan sonra,  hastalığın seviyesine ve özelliklerine göre, çocuğa uygun bir tedavi planı oluşturulur.

Bölüm Doktorlarımız

Teşekkürler!

Talebiniz alınmıştır.
En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Tamam

Hata!

Bir hata oluştu.
Lütfen bilgilerinizi kontrol edip formu göndermeyi tekrar deneyin.

Tamam