Odyoloji nedir?

Odyoloji, işitme ve işitme bozuklukları ile ilgili bir bilim dalıdır.

Yenidoğan döneminden itibaren her  yaş grubunda , işitme  ölçümü yapılabilir , işitme kaybının derece ve cinsi saptanır. Medikal tedavi gerektiren durumlarda hasta Kulak Boğaz Burun Bölümüne yönlendirilir.


Duymanın ve Konuşmanın Önemi

Konuşma, insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliktir. Konuşmanın öğrenilmesinde ana etken erken tanı ve işitme cihazı ile bebeğin erken dönemde cihazlandırılmasıdır.

İşitme kaybının yenidoğan döneminde saptanması ve işitme aleti ile işitsel rehabilitasyona başlanması, bebek ve çocukları, işitme kaybının negatif etkilerinden korur. Erken dönemde işitme aleti kullanmaya başlayan ve işitsel rehabilitasyon alan çocuklar kendi yaş grubunda normal işiten çocuklar gibi  konuşmayı öğrenirler.

İşitme aletlerinin işitme kaybını karşılamada yetersiz kaldığı durumlarda hasta, koklear implantasyona yönlendirilir.

Erişkinlerdeki işitme kaybı, kişinin sosyal izolasyonuna sebep olur. Kişi, içine kapanır, zihinsel melekeleri giderek azalır. Bu nedenle işitme  kaybına uygun işitme aleti seçimi yapılarak hastanın cihazlandırılması son derece önemlidir.


Academic Hospital Odyoloji Merkezi

Academic Hospital Odyoloji Merkezinde; bu alanda Türkiye’nin en deneyimli akademisyenlerinin katkılarıyla, hem yenidoğan hem de erişkin hastalara hizmet verilmektedir. Ayrıca, Academic Hospital, koklear implant (biyonik kulak) cerrahisiyle de Dünya çapında bir referans merkezidir.


Koklear İmplant (Biyonik Kulak) Cerrahisinde Gurur Veren Başarı

Academic Hospital; koklear implant (biyonik kulak) cerrahisinde büyük deneyim sahibidir. Academic Hospital’in alanında deneyimli doktorları Türkiye’de çocuklarda ilk koklear implant uygulayıcısı olup, Türkiye’deki en büyük hasta grubunu yönlendirmektedir. Koklear implant cerrahisi, Academic Hospital’ın uzman hekimleri tarafından 1995 yılından bugüne dek binlerce hastaya başarıyla uygulanmıştır. Academic Hospital doktorları bu konuda bazı uluslararası projelerde de çalışmaktadır. Ayrıca orta kulak kemiklerinin onarımı ile işitme kazançları üzerinde çalışmalar yürütmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Question -1

Answer -1

Teşekkürler!

Talebiniz alınmıştır.
En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Tamam

Hata!

Bir hata oluştu.
Lütfen bilgilerinizi kontrol edip formu göndermeyi tekrar deneyin.

Tamam