Perinatoloji – Riskli Gebelik Nedir?

Perinatoloji, belirli risk faktörleri taşıyan ve gebelik planlaması yapan anne adayları ile perinatal dönem yani gebelik dönemi sürecinde ve doğumdan sonraki ilk dört haftalık süreçte de anne ve fetusun (anne karnındaki bebeğin) sağlığı ile ilgilenen gebelik ve doğum bilimidir.

Hamile kadınların ve bebeklerin sağlığının düzeltilmesi, fetal anomalilerin erken teşhisi, kromozomal anomalilerin taranması, kürtaj, düşük ve ölü doğumların engellenmesi, erken doğumun önceden anlaşılması ve erken doğumun önlenmesi, çoklu gebeliklerde ortaya çıkabilecek olası problemlerin teşhisi, gebeliklerin takibini yönetmek açısından çok önemlidir.

Yüksek riskli gebelikte risk faktörleri bazen anne adayının mevcut riskleri olarak karşımıza çıkar. Ya da anne adayının önceki gebelikten getirdiği riskler olabilir. Bazen de gebelikler
yüksek riskli olarak başlamaz şimdiki gebelikten gelen, fetusa ait ya da doğuma ait riskler oluşabilir.

Gebeliğin ilk 6-11. Haftaları arasında erken gebelik ultrasonu, 10-12. haftalarında çoğul gebeliklerin değerlendirilmesi, embriyo redüksiyon, 11-14. haftalarda ense kalınlığı tarama testi, koryon villüs örneklemesi, gebeliğin 1. Trimesterinde üç ve dört boyutlu ultrason, gebeliğin 16-18. Haftalarında amniyosentez ( bebek sıvısından örnekleme) , 18-23. Haftalarda ikinci ve ileri düzey ultrason, erken doğum taraması, 18-20. Haftası ve sonrası kordosentez ( Fetal kan örneklemesi), gebeliğin 2. Trimesteri üç ve dört boyutlu ultrason, gebeliğin 28- 32. Haftalarında fetal gelişim anormalliklerinin belirlenmesi olarak
sıralayabiliriz.

Gebelikte Risk Değerlendirmesi

 • Hamile kadınların ve bebeklerin sağlığının
  düzeltilmesi,
 • Fetal anomalilerin erken teşhisi,
 • Kromozomal anomalilerin taranması,
 • Kürtaj, düşük ve ölü doğumların
  engellenmesi,
 • Erken doğumun önceden anlaşılması ve
  erken doğumun önlenmesi,
 • Çoklu gebeliklerde ortaya çıkabilecek olası
  problemlerin teşhisi,
 • Gebeliklerin takibini yönetmek

Hastanemizde kadın doğum ve jinekoloji ünitesinde tüm güncel uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Gebelik süresince olabilecek tüm risklerin belirlenmesine ait çalışmalar yapılmaktadır. Ultrasonografik incelemeler, down sendromu değerlendirmesi, tarama testleri, anmiyosentez dahil tüm incelemeler yapılabilmektedir. Normal doğum, gerekli durumlarda sezaryen ameliyatı yapılmaktadır. Riskli gebelikler için bebek yoğun bakım ünitesi mevcut olup yenidoğan hekimi ve yenidoğan hemşiresi hazır bulundurulmaktadır.

Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı

Hızlı Randevu al

[]
1 Step 1
Online Başvuru

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme metnini okudum ve kabul ediyorum.

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder