Amniyosentez rahim içine bir iğne sokulmasını takiben fetüsün (bebeğin) çevresindeki sıvının küçük bir kısmının alınması anlamını taşıyan girişimsel bir testtir. Bu sıvı fetüsün (bebeğin) idrarı ile karışık olup alınan sıvı birkaç gün içinde yenilenmektedir. Amniyosentezin güvenli olarak yapılabileceği en erken hafta 16. gebelik haftadır. Ön sonuçlar dört gün içinde ve kesin sonuç 2-3 hafta içinde elde edilebilmektedir. Amniyosenteze bağlı düşük olasılığı % 1’dir. % 1’den az olguda da yetersiz sonuç nedeniyle testin tekrarlanması gerekebilir.

Normal Sonuçlar

Amniyosentez yapılan hastaların çoğunluğunda normal sonuçlar elde edilecek ve gebelikleri herhangi bir sorun olmadan devam edecek ve normal bir bebek doğumu ile sonuçlanacaktır. Ancak normal bir sonuç diğer anormalliklerin olma ihtimalini dışlamamaktadır ve bazı durumlarda (örneği artmış nukal kalınlığı olanlar) sizi ileri tarama ve araştırma için çağırabiliriz. Elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacak ve gebeliğinizin takibindeki değişik olasılıkları sizlerle tartışacağız.
Anormal Sonuçlar

Maalesef birkaç olguda amniyosentez sonuçları anormal olarak bulunacaktır. Bu anormallik hakkında istediğiniz kadar bilgiyi size vermeye çalışacağız. Bu bilgi size telefonla da verilebilir ama istemeniz halinde ileri danışmanlık için size uzman bir kişi ile birkaç gün içinde görüştürebiliriz.

Eğer gebeliğinizi devam ettirme yönünde karar verecek olursanız bebeğinizin durumunu daha iyi anlamanızı sağlamak için çeşitli destek gurupları ile temas kurmanızı da sağlayabiliriz. Gebeliğinizi daha yakın takip ve ileri tarama yapmak, en uygun doğum zamanı, yeri ve şekli konusunda size bilgilendirmek için sizi tekrar görmek isteyebiliriz.

Eğer gebeliğinizi sonlandırma yönünde karar verecek olursanız, bu işlemin gerçekleştirilmesi için gerekli ayarlamalar ve yardım tarafımızdan sağlanacaktır. Ayrıca doğum sonrası gerekli danışmanlık hizmeti de tarafımızdan sağlanacaktır.

Amniyosentez için kişiden onay alındıktan sonra işlem gerçekleştirilir.

Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı