Sağlıklı Yaşam
6162636465666768696106116126136146156166176186196206216226236246256266276286296
International

tr

Kadın Ürolojisi

Randevu Talep Edin

Kadın Ürolojisi Nedir?

Kadın Ürolojisi en basit tarifi ile kadınlardaki ürolojik problemler ve en çok da idrar kaçırma ve mesane işlev bozuklukları ile ilgilenen ürolojinin bir yan dalıdır. Kadın anatomisindeki üriner sistemde pelvis bölgesi, pelvik taban, üreter, mesane ve üretra bulunur. Kadınlar, idrar yolu ile ilgili durumlar veya patolojilerde Üroloji alanında uzman hekimlere başvurmalıdır. Kadınlarda en sık karşılaşılan ürolojik sorunlardan bazıları şunlar:

 • Böbrek sorunları, özellikle böbrek taşları
 • İdrar enfeksiyonları
 • İdrarını tutamamak
 • Mesane sarkması
 • Böbrek veya mesane kanseri

 

Kadınlardaki Ürolojik Bir Hastalığın Başlıca Belirtileri

 • İdrar yaparken kaşıntı veya ağrı
 • İdrarda kan
 • Mesane veya karın bölgesinde ağrı
 • Sürekli idrara çıkma ihtiyacı veya istemsiz idrar kaçırma
 • Vajinal bölgenin iltihabı
 • Alt sırt veya sakrumda ağrı

 

Academic Hospital Kadın Ürolojisi Bölümü

Academic Hospital Kadın Ürolojisi Bölümü’nde; kadınları fiziksel, psikolojik, sosyal ve cinsel açıdan olumsuz etkileyen ürolojik sorunları gidermek amacıyla gerekli tüm tetkik ve tedavi yöntemleriuygulanmaktadır. Kadın Ürolojisi Bölümü hekimleri, hastalarının şikâyetlerini dinleyerek doğru tanıyı yaptıkları testler eşliğinde koymaktadır. AcademicHospital Kadın Ürolojisi Bölümü uzman hekimleri, yaptıkları detaylı testler sonucu elde ettikleri sonuçlarıtitizlikle değerlendirerek tedavi sürecini başlatmaktadır.

 

Kadın Ürolojisi’nde Sık Rastlanan Hastalıklar

İdrar Kaçırma:

Dünyada 400 milyona yakın kişi idrar kaçırma (ürinerinkontinans) sorunuyla karşılaşırken özellikle kadınlar bu sorunla daha fazla yüzleşmek zorunda kalmaktadır. Türkiye’de 60 yaşından itibaren en az her 3 kadından 1'inin idrar kaçırdığı, kadınların idrar kaçırma oranının yüzde 40 civarında saptandığı belirtilmektedir. Milyonlarca kadın bunu kader olarak görüp kabuğuna çekilmekte, bu sorun onları sosyal hayattan soyutlamakta, depresyona ve yalnızlığa sürüklemektedir. Oysaidrar kaçırmaya yönelik bazı basit önlemler, kas egzersizleri, ilaç tedavisi, botoks uygulaması veya gerektiğinde ameliyatla tedavi gibi birçok seçenek mevcuttur. İdrar kaçırma şikâyeti olanların, hangi yaşta olursa olsun mutlaka bir Üroloji Uzmanına başvurması gerekmektedir.

 

İşeme İşlevinde Bozukluk:

Mesane ya da pelvik tabanda görev yapan kas ve sinirlerin işlevini yerine getirememesi nedeniyle mesane boşaltımında zorluk ya da mesane boşaltımını hiç olmaması olarak ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla mesanenin boşaltılmasında yaşanan zorluk, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı, zayıf idrar akışı ya da idrar kaçırma olarak kendini göstermektedir. Tedavi edilmez ise böbrek yetmezliğine yol açabilecek ciddi bir durumdur.

 

Pelvik Ağrılar ve Kronik Pelvik Ağrı Sendromu:

Pelvis kemikleri arasındaki bölgede hissedilen ağrılardır. Belli bir sebebe bağlanmadan 6 aydan fazla sürdüğünde Kronik Pelvik Ağrı Sendromu adını alır. Ürolojik, jinekolojik rahatsızlıklardan kaynaklanabileceği gibi sindirim ya da kas sistemindeki çeşitli rahatsızlıklar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

 

Mesane, Rahim ve Barsak Sarkmaları:

Tıbbi adıyla pelvik organ prolapsusupelvis içi organların vajen kanalından dışarı çıkması ya da sarkması olarak tanımlanır. Örneğin, idrar torbası olarak da bilinen mesane ile vajinal duvar arasındaki destekleyici dokunun zayıflaması ve mesanenin vajinaya doğru sarkması mesane sarkması ya da sistosel adını alır.  Buna benzer olarak rahim ya da barsaklar da vajen kanalından dışarıya sakabilir. Bunun sonucunda işeme ya da dışkılama sorunları, pelvik ağrı ya da rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir. Tedavi cerrahidir

 

Üretral Sendrom:

Kadınların yanı sıra erkeklerde de görülen bu rahatsızlık, iltihaplı ya da tahriş olmuş idrar yolu nedeniyle ortaya çıkmaktadır. İdrar kaçırmaya, ağrılı idrar yapmaya neden olmaktadır.

 

İnterstisyel Sistit ya da Mesane Ağrısı sendromu:

Mesanenin sebebi bilinmeye kronik ve ağrılı bir iltihabi durumudur. Bakteri ya da virüsle yani bir enfeksiyonla ilişkili değildir. İntertisyel sistit ya da yeni adıyla Mesane Ağrısı Sendromunda hasta mesane dolumuyla ağrı hisseder, bu ağrıdan kurtulmak için çok sık idrar çıkar. Yaşam kalitesini ileri derecede bozan ancak az bilinmesi nedeniyle çoğunlukla mikrobik sistit ile karıştırılan ve bu yüzden de doğru tanı ve tedavide gecikmelerin yaşandığı bir hastalıktır. Tedavisi çok yönlüdür.

 

Mesane ve Böbrek Kanserleri:

Kadınlarda en sık görülen ürolojik kanserler mesane ve böbrek kanseridir. Mesane tümörleri, genellikle idrarda kan veya diğer endişe verici semptomlar olduğu için erken teşhis edilebilir. Böbrek kanseri de erken teşhis edilirlerse tedavisi çok daha kolay olabilir.

Prof. Dr. Tufan Tarcan

Prof. Dr. Tufan Tarcan

Üroloji
Çocuk Ürolojisi
Kadın Ürolojisi
Cinsel İşlev Bozuklukları