Sağlıklı Yaşam
6162636465666768696106116126136146156166176186196206216226236246256266276286296
International

tr

Jinekolojik Onkoloji

Randevu Talep Edin

Kanser Nedir?

Tıp ne kadar ilerlemiş olursa olsun Türkiye’de ve dünyada en sık rastlanılan hastalıklar listesinde ( kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırayı alan kanser, “çağımızın vebası” olarak anılmaktadır. Sanayileşmenin hızla ve kontrolsüz bir şekilde gelişmesi, çevre ve hava kirliğinin artması, tarımsal üretimde insan sağlığını birebir etkileyen kimyasalların kullanılması gibi birçok etken kanser hastalığının tüm dünyada hızla yayılmasının başlıca sebepleri arasındadır. Buna bir de kötü yaşam koşulları ve genetik faktörler eklenince her yıl milyonlarca insan bu hastalık nedeniyle hayata veda ediyor.

Kısa tanımıyla kanser, vücudun temel yapı taşı olan hücrelerin kontrolsüz şekilde, anormal olarak çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Yaklaşık 200 çeşidi bulunan kanser, normal hücrelerden farklı şekillenir, düzgün çalışmadıkları için de bir süre sonra yer aldıkları organın işlevini yerine getirmemesine neden olabilirler.

 

Jinekolojik Kanser: Kadınların Korkulu Rüyası

Kadın üreme organlarında meydana gelen ve her yıl milyonlarca kadının yakalandığı kanser türlerine ise jinekolojik kanser adı verilir. Jinekolojik kanserler; rahim kanseri (endometrium), rahim ağzı kanseri (serviks), yumurtalık kanseri, (over), tüp kanseri ve vulva kanseri türlerinden oluşur.

 

Erken Tanı ve Uygun Tedavi Hayat Kurtarır

Academic Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü içerisinde kadın hastalıkları kanserleriyle ilgilenen Jinekolojik Onkoloji Bölümü’nde, kanser hastalıklarının erken teşhis ve tedavisine yönelik en son tarama yöntemleri ve tedavi prosedürleri uygulanmaktadır.

 

Academic Hospital Her Aşamada Hastanın Yanında

Kanser tanısı alan hastalar için en uygun tedavi seçenekleri için gerekirse diğer tıbbi birimlerle de (patoloji, radyasyon onkolojisi, medikal onkoloji vb.) ortak çalışılmakta, hastanın durumu multidisipliner olarak değerlendirilmekte ve cerrahi tedavi gerekmesi durumunda tüm süreç detaylarıyla planlanmaktadır. Academic Hospital, tüm tıbbi birimleriyle kanserle mücadele eden hastalarını yalnız bırakmayarak, dayanışma içinde tedavinin her aşamasında yanlarında olmaktadır.

 

Çaresiz değil önlenebilir hastalık!

Diğer tüm kanserler gibi jinekolojik kanserler de hedef odaklı ilaç tedavileri, gelişen cerrahi yöntemlerle artık çaresiz değil tedavi edilebilir bir hastalık durumundadır. Academic Hospital Jinekolojik Onkoloji Bölümü’nün uzmanları; “Kanser olmaktan değil geç kalmaktan korkun” çağrısında bulunmaktadır. Kansere yakalanmadan koruyucu önlemlerinizi almanız, düzenli aralıklarla kanser taraması yaptırarak erken teşhisi sağlamanız ve belirtilere karşı dikkatli olmanız önerilmektedir.

 

Jinekolojik Onkoloji Bölümünde bulunan birimler şunlardır:

 • Jinekolojik onkoloji cerrahisi
 • İleri jinekolojik cerrahi ve pelvik cerrahi
 • Rahim ağzı kanseri ile öncü lezyonları cerrahisi
 • Kolposkopi
 • Endometrium kanseri cerrahisi
 • Histeroskopi
 • Yumurtalık kanseri tümör küçültücü cerrahisi
 • Vulva kanseri ve öncü lezyonları cerrahisi
 • Laparoskopik girişimler
 • Elektrocerrahi
 • Koterizasyon
 • Kriyoterapi
 • Soğuk konizasyon
 • Küretaj

 

Jinekolojik Kanserler

Rahim Kanseri

Meme kanserinden sonra kadınlarda en sık görünen kanser türüdür. Diğer bütün kanser türleri gibi rahim kanseri de anormal büyüyen ve hızla çoğalan hücreler nedeniyle meydana gelir. Erişkin her yaştan kadında görülmekle birlikte, menopoz sonrasında rastlanma oranı daha fazladır. Erken teşhis edildiği takdirde tedavide başarı şansı çok yüksektir.

Rahim Ağzı Kanseri

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınların en çok karşılaştıkları kanser türlerinden biridir; rahim ağzının yüzeyini oluşturan hücrelerin anormal hücrelere dönüşmesiyle meydana gelir. Anormal hücreler, öncül lezyonlar oluşturur ki, kadınların düzenli jinekolojik muayeneden geçmesi, dolayısıyla lezyonların erken teşhis edilmesi tedavideki başarı oranını bir hayli yükseltir. 

Yumurtalık Kanseri

Yumurtalığın ana yapısını oluşturan epitelyum hücrelerinde ya da embriyonik dönemdeki hücrelerde meydana gelen anormal bölünme ve çoğalma sonucunda ortaya çıkar. Her yıl binlerce kadında tespit edilen bu hastalıkta tedavi yöntemlerinin başında cerrahi müdahale gelir. Operasyon sonrasında kemoterapiye de ihtiyaç duyulabilir.

Tüp Kanseri

Rahimle yumurtalıkların arasında bulunan tüplerde (tuba) meydana gelen ve oldukça nadir görülen bir kanser türüdür. Teşhis edilmesi son derece zor olan bu hastalık, son ana kadar fark edilemeyebileceği için hayati riski fazladır. Kadınların rutin jinekolojik kontrollerini aksatmaması, hekimlerinse tuba kanseri ihtimalini göz önünde bulundurarak muayene ve tetkiklerini yapması hastalığın erken teşhisinde önemli unsurlardır.

Vulva Kanseri

Dış genital bölge olarak tanımlayabileceğimiz vulva bölgesinde meydana gelen kanser türüdür. Diğer kanser türlerine nazaran daha az görülür. Her yaştan kadının yakalanma ihtimali olmasına rağmen daha ziyade menopoz sonrasında, 65 ila 75 yaş aralığında ortaya çıkar.

 
Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gökaslan

Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gökaslan

Kadın Hastalıkları ve Doğum
Jinekolojik Onkoloji