Academic Hospital Patoloji Laboratuvarı’nda çeşitli hastalıklar ve kanserlerin nedeni, teşhisi ve prognozuna etki eden faktörleri araştırmak üzere multidisipliner çalışmalar ve araştırmalar alanında uzman öğretim görevlisi doktorlar tarafından yapılır.

Başta kanserler olmak üzere birçok hastalığın kesin teşhisi, hastalardan alınan doku ya da sıvıların patoloji laboratuvarlarında incelenmesi ile konulur. Patoloji laboratuarında, hastalıkların tanısına yönelik doku ya da organlardan alınan küçük doku örnekleri (biyopsi), vücut sıvıları (göğüs boşluğu sıvısı, kalp zarı sıvısı, batın sıvısı, beyin-omurilik sıvısı, vb.), sürüntü örnekleri (vaginal smear, vb.) ya da ameliyatla çıkarılan organlar incelenmektedir. Özel durumlarda ameliyat sırasında alınan dokular hızlı bir şekilde incelenir ve doktora hemen bilgi verilir. Diğer durumlarda patoloji raporu, dokunun ve yapılan incelemelerin özelliklerine göre 2-4 gün içinde sonuçlanır.

Uzman Patologlarımızın hastalığınıza ilişkin en doğru ve kesin tanıyı koymasıyla, doktorunuzun siz ve sağlığınız için en iyi tedavi kararlarını almasını sağlamaktan gurur duyuyoruz.