Yaşlanma belirtilerinden bir tanesi de orta yüz boşalmasıdır. Kişi yaşlandıkça alt dokuların boşalmasıyla birlikte kemikler de erimektedir. Kemiklerle birlikte alt dokular, yağ pedleri,bağ dokuları ve kaslar da boyut, şekil veya işlevini yitirerek küçülmesi veya zayıflaması durumu meydana gelmektedir. Kişilerin orta yüzleri boşalmaya başladığı zaman kişi daha yorgun ve üzgün görünmeye başlamaktadır. Hyalüronik asit dolgularının orta yüz bölgesine uygulandığı takdirde kişi eski görünümüne kavuşmaktadır.

Orta yüz bölgesi, göz altlarından dudaklara kadar olan alanı ifade eder ve yüzde yaşlanma belirtilerinin en erken görüldüğü bölgelerden biridir. Orta yüz dolgusu, bu bölgeye hacim kazandırarak, çöküklükleri giderme ve yüze genç bir ifade kazandırma işlemidir.

Hyalüronik asit gibi güvenli dolgu malzemeleri kullanılarak yapılan bu uygulama, yüzün doğal kontürlerini güçlendirip, göz altı torbalarını ve burun kenarından dudağın kenarına inen çizgileri azaltmaktadır.

KİMLER ORTA YÜZ DOLGUSU YAPTIRMALI?

Orta yüz dolgusu, özellikle yüzünde yaşlanma belirtileri başlamış ve yüzünün orta kısmında hacim kaybı yaşayan bireyler için ideal olmaktadır. Ayrıca, genetik olarak yüzünde çukurluk ve hacim azlığı olan kişiler de bu uygulamadan fayda görebilmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan, realist beklentilere sahip her yetişkin, bu işlem için uygun bir adaydır.

ORTA YÜZ DOLGU UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Orta yüz uygulaması, anesteziyle birlikte yaklaşık 40 dakika süren konforlu bir işlemdir. İşlem yapılacak bölge belirlenir ve ardından anestezik krem ile bölge uyuşturulur. Daha sonra, ince bir iğne aracılığıyla önceden belirlenen miktar ve derinlikte dolgu maddesi bölgeye enjekte edilir. Uygulama sonrası yaklaşık 1- 1,5 yıl kadar kişi orta yüz dolgusunu kullanabilmektedir.

İşlem sonrası hafif bir şişlik veya morarma olabilir, ancak bu yan etkiler genellikle birkaç gün içerisinde kaybolmaktadır.

Dr. Aida Keklik
Medikal Estetik Hekimi

Randevu ve detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.