Sağlıklı Yaşam
6162636465666768696106116126136146156166176186196206216226236246256266276286296
International

tr

Yenidoğan

Randevu Talep Edin

Bebeklerin Kanatsız Melekleri

Bebeğini kucağına alacağı o mucize doğum anının hayalini kurarken tüm anne ve baba adaylarının en büyük dileği elbette ki bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gözlerini açmasıdır. Ancak doğum her ne kadar doğal ve fizyolojik bir olay olsa da her şeyin yolunda gittiği bir gebelikte bile bazen sorun yaşanabilmektedir. İşte bu tür durumlarda, bebekte daha doğumdan önce, doğum anında ya da sonrasında oluşabilecek tüm sağlık sorunlarına, Yenidoğan yani Neonatoloji uzmanları müdahale etmektedir.

 

İlk Nefesten İtibaren Yanınızdalar

Kuşkusuz tüm ebeveynler, dünyaya getirdikleri biricik bebekleri özel bakıma ihtiyaç duyduğunda, onların emin ellerde olmasını ister. Neonatoloji uzmanları, bebeğin doğumundan yani ilk nefesinden taburcu olmasına ve hatta sonrasındaki sürece kadar,bebeklerine sağlıklı bir şekilde kavuşmaları için ailelere her türlü tıbbi desteği veren kişilerdir.

 

Tıbbın Bebekler İçin Özel Branşı: Neonatoloji

Neonatoloji, yenidoğan bebeklerle ilgili bir uzmanlık alanıdır. Tıp biliminin yenidoğan sağlığından sorumlu branşı olan Neonatoloji, aynı zamanda Yenidoğan Ünitesi olarak da tanımlanır. Neonataloji tanımı, doğumdan sonraki ilk 4 haftasını henüz doldurmamış olan yenidoğan bebekleri kapsar. Tıbbın Pediatri (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları) anabilim dalına bağlı olan Neonatoloji, özellikle beklenen zamandan daha erken doğan (prematüre) ya da riskli sağlık sorunları bulunan bebeklerle ilgilenir.

 

Yenidoğan Ünitelerinde Ne Yapılır?

Eğer doğum anında bir sorun yaşanırsa bebeğe her türlü cerrahi girişim ve tedavi konusunda uzman olan ekip tarafından dakikalar içinde müdahale edilir ve bebek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne alınarak tedavisi sürdürülür. Bebeğin doğumu sırasında herhangi bir sorun yaşanmaz ise bebeğin ilk bakımı yapılır ve ardından Yenidoğan Bakımında uzman bir hemşire eşliğinde anneye teslim edilerek ilk beslenmesinin gerçekleşmesi sağlanır. Bebeğin ilk bakımı, Hepatit B gibi ilk ve önemli aşıları, gerekli tarama testleri yapılır. Yenidoğan Bakım Ünitelerinin hizmeti bebek bakımıyla sınırlı değildir. Bu bölümün uzman ekibi, aynı zamanda başta anne olmak üzere aileye de bebeğin beslenmesi, evde bakımı konusunda detaylı bir şekilde eğitim verir, bebeği daha sonra taburcu eder.

 

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde Neler Yapılır?

Neonatoloji Ünitelerinde yaşamın ilk ayı içinde hasta yenidoğan ve prematüre bebeklerin tanı, tedavi ve izlemi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde yatırılarak yapılır. Doğumdan sonra özel bakıma ihtiyaç duyan bebeklere her türlü tıbbi ve cerrahi destek sağlanır. Erken doğum, prematüre, düşük doğum ağırlığı, solunum zorluğu, enfeksiyon gibi çeşitli nedenlerle sorun yaşayan bebeklerin, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde uzman hekim ve tıbbi destek kadro tarafından taburculuğa kadar tedavi ve takipleri gerçekleştirilir.

 

Academic Hospital Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi

Akademik kadrosuyla fark yaratan ve Perinatoloji (Gebelik Bilimi/Yüksek Riskli Gebelik) Bölümü ile riskli gebeliklerde hamilelerin yanında olan Academic Hospital, Yenidoğan (Neonatoloji) Bölümü ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ile de riskli bebeklerin sağlığı için her türlü tanı ve tedavi hizmetini sunmaktadır. Academic Hospital Yenidoğan Yoğun Bakım, yenidoğan bebekler için en yüksek düzeyde tıbbi bakım sağlanmaktır.

 

Anneler ve Bebekleri İçin Tam Donanımlı Destek

Academic Hospital Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi; özel tıbbi desteğe ihtiyaç duyan bebeklerin sağlığı için Yenidoğan alanında uzman hekimler ve Yenidoğan alanında özel eğitim almış hemşirelerle hizmet vermektedir. Academic Hospital Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde ayrıca Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Nörolojisi, Çocuk Kardiyolojisi gibi farklı tıbbi bölümlerin alanında uzman hekimleriyle işbirliği içinde çalışılmaktadır.

 

İleri Teknoloji, Şefkatli Özen

Ailelerin minik bebekleriyle mümkün olan en kısa sürede evlerine kavuşmalarını hedefleyen Academic Hospital Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde; ileri teknolojinin tüm olanakları yetkin bir şekilde kullanılmakta, yenidoğan bebekleri ilgilendiren tüm hastalıkların tanı, tedavi ve takibi alanında yetkin öğretim üyesi ve uzman kadroyla gerçekleştirilmektedir. Tam donanımlı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde, şefkatli yaklaşım ve aile merkezli anlayışla, her bebeğe özelliklerine göre bireyselleştirilmiş tedaviler planlanmaktadır.

 

Doğum Öncesinden Eve Dönüşe Kadar Yanınızdayız

Academic HospitalPerinatoloji (Gebelik Bilimi/Yüksek Riskli Gebelik) Bölümü, donanımlı ve deneyimli hekim kadrosunun yanı sıra tıp alanındaki teknolojinin kendilerine sunduğu olanakları en iyi şekilde kullanarak, bebeğin henüz anne karnındayken yaşadığı birtakım sorunları tespit edebilmektedir. Bununla birlikte birtakım sağlık sorunları bebek doğduktan sonra ortaya çıkabilmekte veya doğum esnasında yaşanan komplikasyonlar (sarılık, solunum sorunu, enfeksiyon vb.) bebeğe özel bir sağlık hizmeti verilmesini zorunlu kılmaktadır. Academic Hospital Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, işte bu tür durumlarda sorunları giderebilmek amacıyla bebeklere ve ailelerine her adımda destek olmaktadır.

 

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde Verilen Sağlık Hizmetleri

  • Solunum Desteği (Ventilatör): Respiratuvar Distres Sendromu / Solunum Güçlüğü Sendromu, erken doğan bebeklerde sık görülen ve akciğerin yeterince olgunlaşmamasından kaynaklanan önemli bir sorundur. Anne karnında gelişimini tamamlayarak zamanında doğan bebeklerin akciğerlerinde bulunan sürfaktan adlı madde, akciğerlerin nefes alırken genişlemesini sağlarken, nefes verirken tamamen sönmesinin önüne geçer. Ancak erken doğanlarda bu madde eksiktir ve bu da Solunum Güçlüğü Sendromu’na neden olmaktadır. Bu sendrom, doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıkmaktadır. Hızlı nefes alma, soluk alış-verişlerde inleme, burun kanatlarının açılıp kapanması, nefes alırken karnın kaburga kemiklerinin içine doğru çekilmesi, oksijen verilmediğinde tırnaklarda, dudaklarda ve yüzde morarma solunum güçlüğünün belirtileri arasındadır. Kendi başına soluk alıp vermede zorlanan bebeğe yardımcı olabilecek tıbbi yöntem, ventilatör tedavisidir. Bu tedavide amaç, bebeğin soluk borusuna yerleştirilen ve oradan da solunum cihazına bağlanan küçük ve yumuşak bir tüp aracılığıyla eksik olan sülfaktan maddesini tamamlamak ve soluk alıp vermesine yardımcı olmaktır.

 

  • Toraks Tüpü Takılması: Akciğer sorunu bulunan erişkinlerde görülen akciğer sönmesi, yeni doğan bebeklerde de rastlanan bir rahatsızlıktır. Akciğer sönmesi yaşayan bebek, nefes alıp vermekte zorluk çekmeye başlamaktadır. Hekimler, akciğer sönmesi yaşayan bebeklere öncelikle oksijen tedavisi uygulamaktadırlar. Bu tedavi olumlu sonuç vermediği takdirde toraks tüpü takılarak sönmenin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

 

  • Prematüre Retinopatisi: Doğması gereken zamandan daha erken dünyaya gelen bebeklerin yaşadığı bir dizi sağlık sorununun arasında prematüre retinopatisi de yer almaktadır. Doğumun ilk günlerinde başlayan bu hastalık, gözün retina bölgesinde anormal damarların oluşmasıyla kendini göstermektedir. Erken tanın son derece önemli olduğu prematüre retinopatisinde acilen tedavi sürecine geçilmesi gerekmektedir. Zira erken tanı konulup tedaviye başlanmadığında, bebeğin görme yetisinin yitirilmesine yol açma riski vardır. Erken doğumlarda, Yenidoğan Yoğun Bakımda bulunan bebek, düzenli olarak göz muayenesinden geçirilerek olası bir retinopatinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

 

  • Sarılıkla Mücadele İçin Kan Değişimi ve Fototerapi: Her üç bebekten ikisinde ortaya çıkan sarılık sorunun iki kaynağı bulunmaktadır. Bunlar, fizyolojik ve patolojik sarılık olarak adlandırılmaktadır. Fizyolojik sarılık, billirubin maddesinin kandaki miktarının artmasıyla ortaya çıkar. Çünkü yeni doğan bebeklerde billirubin maddesini karaciğere ulaştıracak taşıyıcı maddeler yeterli değildir. Fizyolojik sarılık çok büyük sorunlara neden olmamakta, birkaç hafta içinde herhangi bir müdahaleye gerek kalmaksızın geçebilmektedir. Patolojik sarılık ise yaygın olarak kan uyuşmazlıklarından kaynaklanmaktadır. Kan uyuşmazlığı olması durumunda uygun kan bulunarak bebeğin kanı değiştirilmekte, böylece istenmeyen maddeleri içeren kanın vücut dışına çıkarılması sağlanmaktadır. Bebekteki sarılığın giderilmesinde kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise ışık tedavisi olarak da bilinen fototerapidir. En sık kullanılan tedavilerden biri olan fototerapi; kanda biriken billirubin maddesinin idrar aracılığıyla vücuttan uzaklaşmasını sağlamak amacıyla, bebeğin özel dalga boylu ışınlara tabi tutulma işlemidir. Bu işlem sırasında bebeğin gözleri ve göz çevresi bantlanarak, bu bölgenin ışınlardan zarar görmesinin önüne geçilmiş olur.

 

  • Kronik Akciğer Hastalığı: Bu hastalığa daha ziyade solunum yetersizliği nedeniyle tedavi ihtiyacı duyan yenidoğanlarda rastlanmaktadır. Akciğerlerdeki hava keselerinin gelişememesi, dolayısıyla bebeğin yeterince oksijen alamaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bebeğin hastanede bir süre gözlem altında tutulmasını gerekmektedir. Hekimler uyguladıkları tedaviyle, akciğer hava keselerinin gelişmeye başladığı döneme kadar bebeğe tıbbi destek vermeyi, akciğerlerde ödem oluşmasının önüne geçmeyi ve bebeği enfeksiyonlardan korumayı amaçlamaktadırlar.

 

  • Yenidoğan Sepsisi: Çeşitli mikroorganizmaların kana karışarak hastalığa yol açmasıdır. Özellikle prematüre bebeklerde rastlanan bu hastalığın birçok nedeni vardır; anne karnındayken oluşabileceği gibi doğum esnasında anneden bulaşmış da olabilmektedir. Yenidoğan sepsisinin birçok belirtisi vardır. Sarılık, bebeğin havale geçirmesi, huzursuzluk, kusma, ateşinin düşük olması, karında şişlik bu belirtiler arasındadır. Yenidoğan sepsisinin acilen tedavi edilmesi gerekir, aksi takdirde bebeğin kaybedilme ihtimali doğabilmektedir.
Uzm. Dr. Tamer Ünver*

Uzm. Dr. Tamer Ünver*

Yenidoğan
Yoğun Bakım