Blefarospazm, göz kapağında kasılma olarak bilinen bir hastalıktır. Göz kapaklarını kontrol eden kasların istemsiz ve tekrarlayarak anormal bir şekilde kasılmalarıyla karakterize edilen durumdur.

Genellikle her iki gözde görülür ve kişinin gözlerini istemsizce sık sık kırpmasına veya kapamasına neden olabilir. Bu durum, hafif rahatsızlıktan şiddetli göz kasılmalarına kadar değişebilir.

Blefarospazmın Belirtileri Nelerdir?

Göz kapaklarının sık sık ve istemsizce kapanması, gözlerde kuruluk veya aşırı sulanma, ışığa karşı aşırı hassasiyet, göz çevresinde kasılma veya titreme hissi, görme zorluğu ve göz yorgunluğu blefarospazmın belirtileri arasında yer almaktadır.

Blefarospazmın Nedenleri Nelerdir?

Stres ve yorgunluk, göz kuruluğu veya enfeksiyonlar, beyin sinir yollarındaki anormallikler, parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıklar blefarospazmın nedenleri arasında yer alabilmektedir.

Blefarospazmın Tedavisi Nedir?

Blefarospazm’ın tedavisi son derece kolay ve etkindir. Etkilenen kasa botulinum toksin enjeksiyonu hemen etki etmektedir. Çoğu kez bir enjeksiyon yeterli olmaktadır.

Gözdeki kasılmalar, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyerek göz sağlığı açısından önemli sorunlara yol açabilmektedir. Belirtileriniz varsa, bir göz doktoruna başvurarak uygun tedavi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

 

Prof. Dr. Tayfun Bavbek
Göz Hastalıkları Uzmanı

Randevu ve detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.