Sağlıklı Yaşam
6162636465666768696106116126136146156166176186196206216226236246256266276286296
International

tr

Odyoloji Bölümü

Randevu Talep Edin

Odyoloji, alanında Türkiye ölçeğinde önemli çalışmaların yer aldığı merkezin yeni doğan ve erişkin yaş gruplarına yönelik test ve programları geniş akademik kadrosu ile yapmaktadır.

Yeni doğan işitme – tarama testleri bu merkezde yapılmaktadır. Prematüre bebekleri, işitme açısından risk taşıyan bebekler, tüm diğer yaş grubundaki çocuklar, düşük IQ seviyesindeki multiple handikaplı çocuklar da dahil olmak üzere işitme testleri uygulanmaktadır. Bu testler, işitmenin değerlendirilmesi sonrasında tedavinin en iyi şekilde planlanması için işitme kaybının derecesi, tipi ve odyogram şeklinin saptanmasını kapsıyor. Merkezde tüm yaş gruplarına yönelik gerçek kulak ölçümü yapılmaktadır. Kulak kalıbı ile uygun işitme cihazının seçilmesi, uygulanması, rehabilitasyonu ve danışmanlığı hizmeti verilmektedir.

Koklear implant uygulamalarında adayların belirlenmesi, ameliyat öncesi ve sırasında ilgili testlerin yapılması, koklear implantasyon sonrası konuşma işlemcisinin düzenli olarak programlanması ile çocuk ve yetişkin hastalara dinleme ve konuşma eğitimleri verilmektedir.

Çocuklara yapılan odyolojik testler ise; davranım testleri, VRA, COR, oyun odyometrisi, konuşma odyometrisi, Akustik Immitansmetri, Otoakustik emisyon, Elektro fizyolojik yöntemlerle işitme ve santral işitsel fonksiyonların incelenmesi (Klik ve tonal ABR ASSR, MLR, LVR, P300, MMN) ve otomatize ABR ile işitme taraması yapılmaktadır.

Merkezde yetişkinlere yönelik odyolojik testler-saf ses ve konuşma odyometrisi, akustik immitansmetri, otoakustik emisyon, santral konuşma ve davranım testlerinin yanı sıra ABR, MLR, LVR, P300 MMN, ASSR- işlemleri yapılmaktadır. Mediko-legal vakalarda bilirkişi olarak hastanın işitme incelemesi yapılmaktadır.

Academic Hospital, en geniş akademik kadrosuyla Prof. Dr. Ferda Akdaş ve Prof. Dr. Nevma Madanoğlu Odyoloji Merkezinde yeni doğan ve erişkin hastalara hizmet vermektedirler.

Prof. Dr. Ferda Akdaş

Prof. Dr. Ferda Akdaş

Odyoloji Bölümü
Prof. Dr. Nevma Madanoğlu

Prof. Dr. Nevma Madanoğlu

Odyoloji Bölümü