Sağlıklı Yaşam
6162636465666768696106116126136146156166176186196206216226236246256266276286296
International

tr

Nefes Darlığı Nedir? – Belirtileri Nelerdir?
Buradasınız: Anasayfa / Nefes Darlığı Nedir? – Belirtileri Nelerdir?
11 Nisan 2021, Pazar

Nefes Darlığı Nedir? – Belirtileri Nelerdir?

Nefes Darlığı Nedir? – Belirtileri Nelerdir?

Nefes darlığı nedir? Nedenleri nelerdir?

Nefes darlığı, nefesin yetmemesi, derin nefes alamama veya hava açlığı çekme olarak tanımlanabilir. En sık nedeni akciğer veya kalp hastalıklarıdır. Nefes darlığı yapan nedene göre tedavisi düzenlenir. Bazen de kansızlık, psikiyatrik hastalıklar da nefes darlığı şikayeti ile karşımıza çıkabilir. Nefes darlığı yaşayan kişiler, bu şikayet istirahatte geliyorsa en küçük eforla artıyorsa, 1 aydan fazla sürüyorsa, eşlik eden akciğer ve kalp şikayetleri, ateş, terleme, iştahsızlık varsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Nefes darlığı hangi belirtilerle birlikte görülür?

likte görülür? Nefes sağlıklı herkes için en önemli yaşam dinamiğidir. Nefes darlığı, oksijen açlığı olarak da tanımlanan ve vücuda yeterli oksijen taşınamadığında görülen solunum yetersizliğidir.

Nefes darlığı tedavisi nasıl yapılır?

Nefes darlığının tedavisi için öncelikle rahatsızlığın sebebi tespit edilmelidir. Bunun için fiziksel muayene, EKG ve çeşitli testler yapmak gerekebilir. Doktorunuzun kontrolünde tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Nefes darlığına sebep olan hastalıklar nelerdir?

Astım, koah, zatürre, kalp krizi, amfizem, anemi, aritmiler, boğulma, düşük kan basıncı, epiglotit, guillain-barre sendromu, interstisyel akciğer hastalığı, karbon monoksit zehirlenmesi, kardiyomiyopati, kırık kaburga, kronik bronşit, krup hastalığı, myastenia gravis, plörezi, pulmoner fibrozis, pulmoner hipertansiyon, sarkoidoz hastalığı, tüberküloz, üst solunum yolu tıkanıklığı, Ventrikül disfonksiyonu ve yaygın anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklarda nefes darlığı görülmektedir.

İstirahat anında oluşan nefes darlığı: Astım, pulmoner emboli, zatürre, akciğer kanserleri, akciğer zarında sıvı toplanması, anemi.

Yatarken oluşması: Kalp yetmezliği, KOAH, reflü, uykuda solunum apnesi gibi hastalıkların belirtisi olabilir.
1 aydan uzun süren nefes darlığı sıklıkla altta yatan başka bir hastalığın belirtisidir. Eşlik eden diğer semptomları nedene göre değişir, öksürük balgam gibi akciğer semptomları olabildiği gibi çarpıntı gibi kalp semptomları da olabilir. Ani gelişen nefes darlığı ile birlikte oksijen yetersizliğine bağlı olarak halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, kramp ya da baygınlık görülebilir. Nefes darlığını etkileyen birden fazla fizyolojik, psikolojik, sosyal ve çevresel faktör bulunmaktadır. Bu durumlardan bazıları:

Fizyolojik nedenler: Gebelik, enfeksiyon, sistemik veya alerjik hastalıklar. Akşam yatmadan hemen önce yenilen ağır yemekler, kansızlık, ağır ve yorucu egzersizler, yorgunluk, obezite, yaş faktörü, uzun süreli ilaç kullanımı.

Psikolojik nedenler: Akut stres, panik atak, kapalı alan korkusu, endişe, anksiyete bozukluğu, duygu durum bozuklukları.
Çevresel nedenler: Hava kirliliği, havasız bir ortamda uzun süre zaman geçirmek, çok soğuk ya da çok sıcak hava, sigara dumanı, toz, kimyasal maruziyet, temizlik ürünleri, alerjenler, oksijen seviyesinin düşük olduğu yüksek rakımlı dağ tırmanışları, katkı maddesi içeren fast food türü gıdalar, oturulan ya da yatılan odada eşya kurutmak, nem. Nefes darlığı yapan hastalık nedenine göre tedavi edilir, bazen de oksijen verilmesi gerekebilir. Nefes darlığı olan kişilerin kesinlikle sigara içmemesi hatta içilen ortamda bulunmaması gerekir, 1 aydan uzun sürdüğünde mutlaka hekime muayene olmaları, gerekli tetkikleri yaptırmaları uygun olur.

Yrd. Doç. Dr. Türkan ÖZER
• İç Hastalıkları