Sağlıklı Yaşam
6162636465666768696106116126136146156166176186196206216226236246256266276286296
International

tr

Larenjit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Buradasınız: Anasayfa / Larenjit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
11 Nisan 2021, Pazar

Larenjit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Larenjit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

LARENJİT NEDİR?

''Larenks’’in Türkçe karşılığı gırtlaktır. Gırtlak bölgesinin iltihabı anlamına gelir. Larenks üst hava yolunun son kısmıdır ve boğazın arka bölümüne, soluk borusuna (trakea) bağlar. Gırtlak içinde ses telleri yer alır ve bölgenin iltihaplanması sesi direkt etkiler.

LARENJİTİN NEDENLERİ NELERDİR?

Genellikle soğuk algınlığı veya viral bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkar. 7-14 gün sürebilen türüne Akut larenjit denir. 3 yaş altı çocuklar, 40 yaş altı erişkinlerde sık görülür. Sık sık tekrarlayan ve sigara içenlerde görülen kronik formda mevcuttur. Ayrıca mide asidinin yemek borusundan gırtlağa kaçtığı (reflü) durumlarda ortaya çıkan Larengofarengeal reflü (kimyasal larenjit) olguları da mevcuttur. Şiddetli kronik öksürükle seyreder.

LARENJİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

• Ses kısıklığı (sabahları daha belirgindir)
• Konuşma zorluğu
• Geniz akıntısı hissi boğaz ağrısı
• Öksürük (Reflüde şiddetli)
• Hafif ateş
• Yutkunma ve boğaz temizleme ihtiyacı
• Boğaz kuruluğu

• Nefes alma zorluğu

LARENJİT NASIL TEŞHİS EDİLİR ?

Larenjit teşhisi semptomatiktir. Yukarıda sayılan belirtiler tanı koyucudur. Genellikle beraberinde soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, furenks iltihabı gibi hastalıklar bulunduğundan boyunda lenfoderopati, burun akıntısı, vücutta kırgınlık hissi, yutkunurken gırtlakta ağrı; eşlik eden bulgular olarak izlenir. Profesyonel şarkıcılar, öğretmenler, askerler, çok çocuklu genç anneler gibi sesini çok ve yanlış kullanan hastalarda da larenjit gelişme eğilimi fazladır. Çocuk yaş grubunda gırtlağın anatomik yapısından dolayı solunumun kesilmesine de sık rastlanır ve acil müdahale gerektirir. Sigara öyküsü ve uzamış ses kısıklığı gırtlak kanserinin ilk belirtilerinden olabilir. 10-14 günü geçen ve düzelmeyen ses kısıklığında muhakkak Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir. Larenjiti düşündürecek ses kısıklığı yapan diğer nedenler:

LARENJİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Akut larenjit genellikle 1-2 hafta içerisinde iyileşir. Nikotin, kafein ve teninli içeceklerden uzak kalınması (sigara, kahve, çay); bol bol sıvı tüketmek ve ses istirahati gerekir. Fısıltıyla konuşmak da zararlıdır. Kodinsiz; öksürük kesici ilaçlar yararlı olabilir. Parasetomol gibi ağrı kesiciler baş ve boğaz ağrısını kontrol eder. Boğaz spreyi ve pastiller, yangı giderici ve yatıştırıcı etkileri ile faydalı olurlar. Akşam sekizden sonra özellikle reflü yapan gıdalardan uzak durulmalıdır. Larengofarengeal reflü (Reflünün yol açtığı larenjit) vakalarda H2 reseptör blokerlerinin özellikle akşam yemeğinden 2 saat sonra mide hafif boşalınca alınması yararlı olur.

Prof. Dr. Alper TUTKUN
Kulak Burun Boğaz