Sağlıklı Yaşam
6162636465666768696106116126136146156166176186196206216226236246256266276286296
International

tr

Yeni Koronavirüs Nedir Ve Endişelenmeli miyiz?
Buradasınız: Anasayfa / Yeni Koronavirüs Nedir Ve Endişelenmeli miyiz?

Yeni Koronavirüs Nedir Ve Endişelenmeli miyiz?

YENİ CORONAVİRÜS : NEDİR VE ENDİŞELENMELİ MİYİZ?

Dahası kendinizi korumak için en iyi yollar..

Son haftalarda, COVID-19 adı verilen yeni bir coronavirüs hastalığı, Çin’de ilk tespit edildiği yerden sonra birçok başka ülkeye yayıldı.

Salgın eve yaklaştıkça ve haberlerin kapsamı daha endişe verici hale geldiğinden, bunun sizin, aileniz ve toplumunuz için ne anlama geldiğini merak edebilirsiniz.

“Bildirilen herhangi yeni bir enfeksiyon gibi, kesinlikle bir halk sağlığı sorunu” diyor Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Steven Gordon. Ve bu yeni coronavirüs hastalığı hakkında öğrenilecek çok şey var.

Durum ilerlemeye devam ettikçe, bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Frank Esper, insanları bilgilendirilmeye ve virüslerin yayılmasını azaltmak için uygun el yıkama gibi sağduyulu uygulamaları takip etmeye teşvik ediyor.

“Bu virüs çok dikkatimizi ediyor çünkü çok şiddetli bir hastalığa neden olabiliyor – ama bunu virüsü alan insanların % 80’inde yok” diyor.

Coronavirüs nedir?

Coronavirus, insanlarda ve hayvanlarda yaygın olan bir virüs ailesidir. Soğuk algınlığından şiddetli pnömoniye kadar çeşitli hastalıklara neden olabilirler.

Coronavirüsler, kişiden kişiye, enfeksiyonu öksürük veya hapşırmayla geçiren kişilerden salınan damlacıklar yoluyla yayılır. Bu enfekte damlacıklar yakındaki insanlara ulaşabilir, daha sonra virüs gözlerine, burnuna, ağzına veya vücutlarına girerse enfekte edebilir.

Böylece öksüren ve hapşıran enfekte bir kişiyle yakın temasa geçtiğinizde COVID virüsünü almış oluyorsunuz. Uzmanlar ayrıca virüs içeren damlacıklarla kontamine olmuş bir yüzeye dokunarakta virüsü alabileceğinizden şüpheleniyor.

Bu nedenle, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, COVID-19’a sahip olan ya da sahip olabilecek kişilerin ya da ona sahip olan biriyle ilgilenen kişilerin yayılmayı önlemek için yüz maskeleri takmalarını öneriyor. Ancak, hasta değilseniz bir yüz maskesi takmanıza gerek yok.

COVID-19 olup olmadığını nasıl anlarım?

Semptomlar, öksürük ve ateş de dâhil olmak üzere tipik bir üst solunum yolu enfeksiyonundan farksızdır. Bazı insanlar, kas ağrıları ve boğaz ağrısı gibi grip benzeri başka semptomlara da sahip.

Dr. Esper “Ne yazık ki bu korona virüsün onu diğer virüslerden ayıran gerçek anlamda tanımlayıcı bir özelliği yok” diyor.

“Virüs bulaşan çoğu insanın hafif semptomları var ve evde kendi kendine iyileşebiliyor. Ancak 50 yaşın üzerindeki insanlar ve kalp, akciğer hastalığı olanlar veya bağışıklık sistemleri düşük olan insanlarda pnömoniye ve nefes darlığına yol açabiliyor”.

Birinin COVID-19 olduğunu doğrulamanın tek yolu sürüntü çubuğu ile test yapmaktır. Testlerin dünyadaki hastanelerde ve sağlık tesislerinde daha yaygın hale getirilmesi için çaba gösterilmektedir. Bu nedenle Dr. Esper, COVID-19 tanısı konan ve bildirilen vaka sayısında bir artış görmeyi beklediğini söylüyor.

Öncelik: Virüsü önlemek

Gordon, COVID-19 için belirli bir tedavi olmasa da, ona ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korunmanın en iyi yolunun mevsimsel soğuk algınlığı ve grip hijyenine önem vermek olduğunu olduğunu söyledi.

Virüslerin yayılmasını önleyen eylemler:

*Ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın veya alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

*Öksürdüğünüzde ve hapşırdığınızda burnunuzu ve ağzınızı bir mendille veya kolunuzla düzgün bir şekilde örtün.

*Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, aşırı bulaşıcı olup olmadığınıza bakmaksızın, okuldan ve işyerinizden uzak durup, evde kalmaya çalışın. Hastaysanız bir maske takın.

*Kapı tokmağı ve tutma kolları gibi sık dokunulan yüzeyleri dezenfekte edin.

*Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.

*Virüslerin ellerinizden yayılmasını önlemek için yüzünüze dokunmaktan kaçının.

*Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ‘den seyahat yönergelerini takip edin.

Size koronavirüs bulaşmış olabileceğini düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızı arayın. Belirtilerinizi ve son seyahatinizi soracaklar ve sonraki adımları atmanız gerektiğini önerecekler.

 

KAYNAK:

https://health.clevelandclinic.org/the-new-coronavirus-what-is-it-and-should-you-worry/?utm_medium=social&utm_source=instagram&utm_campaign=cc+ig