Medikal Estetik Nedir?

Medikal estetik, cerrahi müdahale gerektirmeyen, non-invaziv (cerrahi olmayan) kozmetik uygulamalarla cilt ve vücut görünümünün iyileştirilmesini amaçlayan bir tıp dalıdır. Yapılacak uygulama ve müdahalelerin bu alanda eğitim almış yetkin hekimler tarafından uygulanması, yapılacak uygulamanın etkinliğinin artması, olası alerjik reaksiyonlar gibi bazı yan etkilerin önüne geçilmesi için hayati önem taşımaktadır.

Medikal estetik alanında yetkinliği olmayan bir hekim tarafından yapılmayan işlemler, hasta tarafından istenmeyen sonuçlara neden olabilir.


Academic Health Sağlıklı Yaşam Merkezinde Medikal Estetik Branşında Yapılan Uygulamalar Nelerdir?

 

Botulinum Toksin Enjeksiyonu:

Kasların geçici olarak gevşetilmesi için botulinum toksini enjekte edilir. Özellikle alın, göz çevresi ve kaş çatma çizgileri için kullanılır. Bunların dışında migren, aşırı terleme ve çene sıkmaya bağlı ağrılar için de faydalı olan bir tedavi yöntemidir.

Dolgu:

Hyaluronik asit veya kalsiyum hidroksiapatit gibi maddeler kullanılarak, ciltteki çizgilerin, kırışıklıkların ve yüzdeki hacim kaybının düzeltilmesi amaçlanır. Yanak, elmacık kemiği, çene ve dudak gibi alanlara gerekli miktarda enjekte edilerek daha dolgun bir görünüm kazanması hedeflenir. Hyaluronik asit, aynı zamanda kolajen sentezini de olumlu yönde etkileyerek, cildi daha esnek ve sıkı bir görünüm sağlar.

Mezoterapi:

Çok ince iğneler ile cildin altına vitamin, mineral ve amino asit gibi besin öğeleri enjekte edilerek, cildin canlanması, nemlendirilmesi, yaşlanma belirtilerinin azaltılması amaçlanır. Mezoterapi sırasında kılcal damarlara zarar verilmemesi, işlem sonrasında oluşabilecek morluk ve ödem gibi yan etkilerin azalmasına yardımcı olur.

Cilt Gençleştirme İşlemleri:

Ciltteki kolajen ve elastin üretimini artırmak için PRP ve mezoterapi gibi yöntemler kullanılır. Bazı yöntemler, vücudun kendi kendini yenileme sürecini tetikleyerek daha doğal yollardan gençleşme etkisi sağlayabilir.

Saç Dökülmesini Engelleyen/Azaltan Tedaviler:

PRP (platelet zengin plazma) enjeksiyonu, kök hücre tedavisi veya saç mezoterapisi gibi yöntemler, saç köklerinin canlanmasını, saç dökülmesinin azalmasını ve saç kalitesinin iyileştirilmesini amaçlar.

 

Bu prosedürler, cilt ve vücut görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir dizi medikal estetik uygulamalardan sadece bazılarıdır. Uygulamanın türü ve amacı, kişinin ihtiyaçlarına ve isteklerine bağlı olarak değişebilir.

Herhangi bir medikal estetik prosedür öncesinde, uygulamanın kişiye uygunluğu ve olası yan etkileri değerlendirmek için bir uzmana danışmak önemlidir.


Kimler Medikal Estetik Uygulamalarına Başvurabilir?

Medikal estetik uygulamaları genellikle, cilt ve vücut görünümlerini iyileştirmek, yaşlanma belirtilerini azaltmak, yüz hatlarını belirginleştirmek, cilt tonunu düzeltmek veya vücut şekillerini yeniden şekillendirmek isteyen kişiler ve cerrahi operasyonların maliyeti, iyileşme süresi gibi dezavantajlarından kaçınmak isteyen kişiler için uygundur.

 

Hastane Ortamında Medikal Estetik Neden Önemlidir?

Medikal estetik uygulamalarının hastane ortamında yapılması, özellikle riskli uygulamalar için önemlidir. Bu uygulamalar sonucunda oluşabilecek herhangi bir komplikasyon durumunda hastaya hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekebilir.

Hastane ortamında yapılan medikal estetik uygulamaları daha yüksek hijyen standartlarına sahip olacağı için enfeksiyon riskini azaltabilir ve daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

 

Uygulama Yapılacak Yeri ve Uzmanı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu tip uygulamalarda etken maddenin dozajı, kullanılan ürünlerin etkinliğini belirleyen önemli bir faktördür. Dozajın yeterli olmaması, uygulamanın etkisiz kalmasına neden olabilirken, gerekenden yüksek miktarda ayarlanan dozaj, ciddi ters etkilere yol açabilir. Bu nedenle, bir çok uygulamada doğru dozu belirleyebilmek için her hasta bir birey olarak değerlendirilmeli ve hastaya özel doz belirlenmelidir.

Düşük kaliteli veya güvenilir olmayan ürünler, uygulamanın başarısız olmasına ve istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Kullanılan ürünlerin kalitesi ve güvenilirliği, uygulamayı yapan kişi tarafından dikkatle seçilmelidir.

Medikal estetik uygulamalarda, uygulamayı yapan kişinin gereken eğitim, deneyim ve sertifikalara sahip olması, yüz anatomisine hakim olması, doğru enjeksiyon teknikleri hakkında tecrübeli olması ve yapılan uygulamanın potansiyel riskleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olması hastanın sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Academic Health Sağlıklı Yaşam Merkezi olarak, sağlığınız başta olmak üzere dilediğiniz görünüme kavuşmanız bizim önceliğimizdir. Sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam tarzını benimsemenizi ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlamak için çalışıyoruz.

En büyük organımız olan derimizin de, tüm organlarımız gibi hem zararlı etkenlerden korunması, hem de zarar görmüşse tedavi edici ajanlarla onarılması gereklidir. Ayrıca daha genç, sağlıklı ve güzel bir görünüm herkes için mutluluk verici olacaktır.

Sizlerin rahat ve güvende hissetmesi için ileri teknoloji ile donatılmış ekipmanlarımızı ve özenle seçilmiş ürünlerimizi kullanıyoruz. Uygulamalarımızı sadece sizin özel ihtiyaçlarınızı karşılamak için size özel olarak tasarlıyoruz ve işlem öncesinde size her adımı anlatarak sizi bilgilendiriyoruz.

 

Sağlıklı günler dileriz.

Dr. Sinan Taşbaş
Medikal Estetik Uzmanı