Her insan zaman zaman karın ağrısı sorununu yaşayabilir. Karın ağrısı; hafif, şiddetli olabildiği gibi, kısa süreli veya kronik de olabilmektedir.

Karın ağrısının sebebi hazımsızlık, gaz veya şişkinlik, mide ülseri ağrısı, böbrek taşı ağrısı, adet ağrıları olabilir. Apandisit, safra kesesi iltihabı, bağırsak veya mide delinmesi gibi cerrahi işlem gerektiren sebepler de karın ağrısına sebebiyet verebilir.

Hareket edemeyecek kadar şiddetli karın ağrısı olan hastalar, karın ağrısına ateş, kusma, sarılık veya kabızlık eşlik eden hastalar mutlaka doktora başvurmalıdır.

Doktor ağrının sebebini anlamak için hastayı muayene eder, laboratuvar ve gerekirse idrar tahlili isteyebilir. Ağrının şiddetine göre ultrasonografi (USG) veya bilgisayarlı tomografi (BT) gibi radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurabilir.

Önemli bir nokta çok şiddetli karın ağrısı varlığında ağrının sebebi anlaşılmadan ağrı kesici alınmamalıdır. Bu durum tanı ve tedavide gecikmelere, altta yatan hastalığın ağırlaşmasına sebep olabilir.

 

Uzm. Dr. Ayşegül Öziş
İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji

Randevu ve detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.