GAPS Diyeti Nedir?

GAPS (Gut and Psychology Syndrome) diyeti, mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisi aracılığı ile psikolojik problemlerin önlenmesi amacıyla geliştirilmiş bir beslenme şeklidir. Bu diyet, endüstriyel katkı maddeleri içeren gıdalar yerine, mikrobiyotayı (sağlıklı bireyin barsak florası) destekleyen besinlerden oluşan sağlıklı ve doğal gıdaları içermektedir.

GAPS diyeti hangi durumlarda önerilir?

GAPS diyeti, bağırsak hastalıkları, depresyon, otizm, anksiyete, ADHD, uyku bozuklukları, bağımlılıklar, obezite gibi psikolojik ve fizyolojik durumların tedavisinde önerilir. Ayrıca, sindirim sistemi hastalıkları, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, lösemi gibi bağırsak hastalıklarına eşlik eden semptomların giaderilmesinde ana tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.

GAPS diyetini herkes yapabilir mi?

GAPS diyeti, her durum veya kişi için uygun olmayabilir. Bu diyet, belirli besinlerin yasaklanması ve yerine fermente yiyecekler, taze sebzeler ve et gibi besinlerin tüketilmesi gerektiği için, bazı insanlar için uygulaması zordur. Ayrıca, GAPS diyeti, aşırı protein veya yağ içeren besinlerin tüketimi sonucu ortaya çıkan sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, bu diyeti uygulamadan önce doktorunuza danışmanız ve beslenme uzmanı tarafından değerlendirilmeniz önerilir.

GAPS diyeti kilo verme amacıyla kullanılabilir mi?

GAPS diyeti, kilo verme amacıyla uygulanmaz. Ancak yapılan diyet ve sağlıklı beslenme süreci nedeniyle kişinin sağlıklı kilosuna dönmesi tedavi sürecinin bir yan kazanımı olabilir.

Uzm. Dr. Aysun Ertaş
İç Hastalıkları Uzmanı