ERCP Nedir?

ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatografi); özel bir endoskopi cihazı ile onikiparmak bağırsağına açılan safra yollarına veya pankreas kanalına yapılan müdahaledir. Bu müdahale tanı ya da tedavi amacıyla uygulanabilme ile birlikte son yıllarda daha çok tedavi amaçlı kullanılmaktadır. X-ray (röntgen) ve endoskopi teknolojilerini birleştirir ve safra yolları ile pankreas kanallarındaki taş, daralma, tıkanıklık veya tümör gibi durumları saptamak için kullanılır.

ERCP Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde hastanın aç olarak hastaneye gelmesi gerekir. İşlem sırasında anestezi ekibinin vereceği sedasyon ilaçları etkisiyle hasta uykuda olur ve herhangi bir şey hissetmez.

ERCP'de özel bir endoskopi cihazı ile ağız yolundan girilerek onikiparmak bağırsağına kadar ulaşılır. Endoskop içinden geçirilen ince bir kateter (ince tüp) vasıtası ile safra yoluna girilerek kontrast madde verilir. Bu işlem esnasında röntgen cihazı ile görüntü elde edilir. Bu sayede safra yollarındaki taş, tümör veya darlık gibi anormallikler saptanır. Safra yollarına müdahale gerekiyorsa başka bir kateter ile safra yollarının girişi elektriksel olarak kesilerek genişletilir.

Basket ya da balon adı verilen kateterler endoskopun içinden geçirilir, böylece safra yolundaki taş basketle yakalanarak ya da balon ile süpürülerek çekip çıkartılır. Safra akışını engelleyen tümör ya da darlık gibi durumlarda ise balon ile bu darlık genişletilebilir veya darlık bölgesine stent adını verdiğimiz küçük plastik tüp yerleştirilerek safra akışı sağlanabilir.

ERCP İşlemi Kimlere Yapılır?

Safra kesesindeki taş bazen safra kanalına düşer ve safra kanalında tıkanıklığa neden olur. Bu kanalda tıkanıklık oluşmasıyla birlikte hastada; ateş, karın ağrısı, sarılık veya kusma gibi şikayetlere sebep olur. Bu taşlar bazen de pankreas iltihabına sebep olabilmektedir. ERCP, bu durumlarda tedavi amaçlı kullanılır.

ERCP İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

İşlem süresi ortalama 40-45 dakikadır. Başarılı bir işlem sonrası hasta aynı gün ya da sonraki gün normal yaşamına döner.

ERCP'nin Komplikasyonları Nelerdir?

Bu komplikasyonların en önemlileri pankreas bezinin iltihaplanması, safra yolu iltihaplanması bağırsakta kanama ya da bağırsak delinmesidir. Çoğu zaman bu komplikasyonlar endoskopik müdahale ile giderilebilse de, bazen hastanede yatarak tedavi verilebilir, nadiren cerrahi girişim gerekebilir. ERCP işlemi ile ilişkili ölüm % 0.1-0.5 oranındadır.

 

Uzm. Dr. Ayşegül Öziş
İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji

Randevu ve detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.