Sağlıklı Yaşam
6162636465666768696106116126136146156166176186196206216226236246256266276286296
International

tr

Plastik-Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Randevu Talep Edin

Rinoplasti (Burun Estetiği)

Doğuştan ya da sonradan oluşan burun deformitelerinin düzeltilmesidir. Ağrısız bir ameliyat olup ameliyat öncesinde hasta fotoğrafı üzerinde simülasyon yapılarak hastanın da beğeneceği bir burun elde edilir.

Kişiye özel planlanan cerrahi işlemde bazen kemikler kırılmadan daha basit ameliyatla da güzel bir burun elde edilebilir.

Bu işlem sırasında buruna ait nefes alma sorunları da birlikte giderilir.

Daha önce burun ameliyatı olmuş kişilerde de burun deformiteleri olabilir (sekonder rinoplasti). Bu tür deformitelerde burunun gerekli yerlerine kıkırdak eklenerek deformite düzeltilir.

Vizyonumuz, kişiye özel tümüyle doğal görünen yüzün armonisine uyan bir burun elde etmektir.

Meme Estetiği

Kadının en önemli estetik ve işlevsel organlarından biri olan memenin estetik olarak büyütülmesi, küçültülmesi ya da dikleştirilmesi yapılır.

Meme Büyültme: Meme çapı küçük olan genç kızlarda ya da doğum sonrası içi boşalmış memesi olan kadınlarda meme altında bir cep açılarak içeriye meme protezi (implantı) yerleştirilerek meme büyütülür. Protez hastanın durumuna göre meme altından, koltuk altından veya meme başından yerleştirilir.

Meme Dikleştirme: Memenin ve meme ucunun, meme boyutu değiştirilmeden dikleştirilmesi işlemidir. Meme başının etrafında ve meme başından aşağıya dikine bir dikiş ile sonlanır. Bu dikiş izleri zamanla silinir. Ağrısız bir işlemdir.

Meme Küçültme: Genç kızlığından itibaren iri meme zamanla kadında duruş bozuklukları, omuzda iz oluşması ya da meme altında pişiklere neden olur. Memenin küçültülerek yeniden estetik bir yapıya kavuşturulması mümkündür. Çoğu zaman bu işlem sırasında meme altı katlantısında daha sonra belli olacak kesi (insizyon) yapılmaz. Meme başı etrafından girilerek meme küçültülür böylece daha az iz ile meme istenen boyuta getirilir. Ağrısız bir işlemdir.Tüm meme estetiklerinde memenin formu, büyüklüğü, meme başının seviyesi hastanın bedenine (omuz, bel, kalça) göre kararlaştırılır. Meme estetiği yanında hastaya aynı anda, yağ alınması, yağ enjeksiyonu gibi diğer bazı basit işlemlerde beraberce uygulanabilir.

 

Yüz Gençleştirme

Yüz yaşlandıkça yüzde 4 farklı değişiklik olur. Her birinin tedavileri farklıdır. Bu değişikliklerin her biri tedavi edilmeden ideal bir sonuca ulaşmak mümkün değildir. Diğer bir deyişle sadece bir tür tedavi ile yaşlanmadaki tüm deformiteleri ortadan kaldırmak mümkün değildir. Kişinin ihtiyacına göre kombine tedavi yapılır.

Ciltte yaşlanma: Deride zamanla bağ dokusu azalır. Kollajen bağlar zayıflar. Lekelenmeler ortaya çıkar. Deri cansız ve mat görünümdedir. Daha alt katmanlardaki yaşlılığa ait bozuklukları ortadan kaldırdıktan sonra deri yaşlanmasına yönelik krem, mezoterapi, PRP enjeksiyonu, lipofilling, peeling (deri soyma) işlemleri uygulanır.

Yüzde Kırışıklık: Yaşlanmayla birlikte cildin kalitesinin azalmasına ek olarak mimik kaslarının çok gelişmesi veya deri fazlası nedeniyle alında, göz çevresinde, yanakta ve boyunda ince ve kalın kırışıklar oluşur. Botox ve dolgu (h.a. ) ile ince kırışıklıklar giderilirken; deri fazlasının olduğu durumlarda alt ve/veya üst göz kapaklarından deri çıkartılması ile ya da kulak önünde kulağın içine saklanan minik kesiler ile bu kırışıklıklar giderilir.

Yüzde yağ kaybı: Yaşlandıkça yüzün belirli bölgelerinde olması gereken yağ destek dokusu azalır. Buna bağlı olarak özellikle göz çevresinde çukurlar oluşur. Göz çevresi mor görünür. Lipofilling (yağ enjeksiyonu) ile kişinin enjektörle alınan kendi yağı ihtiyaç duyulan bölgeye verilir.

Yumuşak dokuların yer değiştirmesi (sarkma): Yıllar içerisinde özellikle orta yüzde elmacık kemiklerinin üzerindeki yastık dokusu görevi üstlenen cilt altındaki dokular aşağıya doğru sarkar. Tedavi için orta yüz lifting (asma) ameliyatı uygulanır. Kapalı bir yöntemle yapıldığında iz yoktur. Yaşlanmaya karşı en uzun etkili işlemlerden biridir. İhtiyaç duyulduğunda diğer işlemlerle kombine yapılabilir. Eğer boyunda sarkıklık varsa bir boyun çene altından ve/veya kulak arkasından gerilerek genç bir boyun elde edilir.

Lipofilling: Vücudun belli bir bölgesinden alınan yağların, başka bir bölgeye enjeksiyon yoluyla transfer edilmesi işlemidir. Bu işlem genellikle yüz ve vücuttaki çukurları doldurmak, yaşlanmayla ortaya çıkan kırışıklıkları azaltmak, zayıf görünen yüzleri dolgunlaştırmak, elmacık kemiklerini, dudakları dolgunlaştırmak ve estetik bir görünüm vermek gibi birçok amaç için yapılır. Yağ transferi günümüzdeki kök hücre naklinin bir çeşididir. Yağ transferi ile yağ dokusu o bölgedeki eksik dokunun yerini alır, yüzde derin çizgiler, kırışıklıklar kaybolur ve nereye uygulandıysa bir volüm eklenmiş olur.

Dolgu (Hylauronic asit enjeksiyonu): İnsan eklemlerinin içinde bulunan ve onun kayganlığını sağlayan özel bir proteindir. Aynı zamanda vücuttaki lifler ve tendonlar gibi tüm bağlayıcı dokularda bulunur. Cildi içten dışa nemlendirir. Kırışıklıkları düzeltir. Hylauronic asit kaş arası çizgileri, burun dudak katlantısı, alın çizgilerine, dudak konturlarına, kaz ayaklarına, ince çizgilere, boyun çizgilerine, el üzerine uygulanabilir.

Botox: Botolismus bakterisinden elde edilen sinirin kası uyarmasını engelleyen bir toksindir. Alın çizgileri, iki kaş arasındaki çizgiler, göz çevresinde bulunan kaz ayakları ve boyundaki çizgilerde, kaş kaldırmada, aşırı terlemeyi azaltmak için ellere, ayaklara, koltuk altlarına uygulanabilir. Botoks bu kasların sinirlerden uyarı almasını engelleyerek hareketlerini azaltır. Çok ince uçlu özel iğnelerle enjeksiyon yöntemiyle uygulanır. 6 ay sonra botoks uygulamasının tekrar edilmesi gerekir.

Prof. Dr. Ayhan Numanoğlu

Prof. Dr. Ayhan Numanoğlu

Plastik-Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Prof. Dr. Erdem Tezel*

Prof. Dr. Erdem Tezel*

Plastik-Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Prof. Dr. Özhan Çelebiler

Prof. Dr. Özhan Çelebiler

Plastik-Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi