Beslenme ve Diyet

Sağlıklı ve formda kalmanız için beslenmenize farkındalık kazandıralım. Beslenme öykünüzü öğrenelim. Hatalarınızı birlikte saptayıp, sağlıklı beslenme planlarınızı oluşturalım.
Academic Hospital Beslenme ve Diyet Bölümü danışanlarına sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesini artırmayı hedefler. Yatan ve ayaktan tedavi alan hastaların beslenme programlarını yaşam tarzı haline dönüştürmelerini ve uygulamalarını takip eder.

POLİKLİNİK (AYAKTAN HASTA) HİZMETİ

Ayaktan tedavi almak amacıyla başvuran bireylere çok yönlü değerlendirme yapılır. Kişinin öyküsü (yaş, cinsiyet genetik özellikler, yaşam şekli, hastalık durumu ve yeme alışkanlıkları) öğrenilir. Kişiye özgü vücut kompozisyon analizi (vücut yağ kütlesi, yumuşak yağsız kütle, toplam vücut sıvısı, beden kitle indeksi, bazal metabolik hız, toplam enerji tüketimi, bel kalça oranı) yapılarak ve laboratuvar bulguları ile birlikte değerlendirilir.
Bu bulgular ışığında kişide oluşmuş yanlış beslenme alışkanlıkları saptanır. Bireyin bütün gereksinimlerini yeterli ve dengeli karşılayan kişiye özgü doğru beslenme programı hazırlanır. Düzenli kontrollerde bireyin uygulamaları ve vücut analizi değerlendirilir. Bu değerlendirmelerin sonucunda bireyin beslenme programına uyumunu ve devamı sağlanır. Uygun kiloya ulaşıldığında da kilo koruma programı hazırlanır.

KLİNİK (YATAN HASTA) HİZMETİ

Klinikte yatan hastalara hastalıklarına uygun sağlıklı yemek menüleri düzenlenir. Hastaların klinik bulguları ve beslenme alışkanlıkları değerlendirilerek beslenme programları oluşturulur. Günlük ziyaretlerle hastaların, hastanede yattıkları sürece diyetlerinin düzenli bir şekilde ulaşmasını ve beslenme tüketimlerini kontrol ederek tedaviye en uygun beslenme düzeni sağlanır. Hastanın iyileştikten sonra evde uygulaması için beslenme eğitimi verilir.
Hasta, refakatçi ve kurum çalışanlarının sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlamaya yönelik mönü planlar. Alınan yiyecek ve içecek hizmetinin kalitesini artırmaya yönelik önerilerde bulunarak uygulamaları takip eder. Yemeklerin sağlıklı, lezzetli ve temiz olarak üretilip hizmete sunulmasını kontrol eder.

BESLENME VE DİYET BÖLÜMÜNÜN VERDİĞİ HİZMETLER
Şişmanlık (obezite) ve beslenme tedavisi
Zayıflık ve beslenme tedavisi
Çocuk beslenmesi
0-1 yaş
1-3 yaş
Okul çağı ve ergenlik dönemi beslenmesi
Çocukluk çağı obezitesi (şişmanlık) nde beslenme tedavisi
Menapozda ve ileri yaşta beslenme
Gebelikte beslenme
Emzirme döneminde beslenme
Sporcu beslenmesi
HASTALIKLARDA BESLENME VE DİYET TEDAVİSİ
Diyabet (tip 1diyabet,tip 2 diyabet, gebelik diyabeti)
Kalp damar hastalıkları
Lipid bozuklukları
Hipertansiyon
Böbrek hastalıkları
Metabolik Sendrom
Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları
Sindirim sistemi hastalıkları
Reflü
Konstipasyon
Polikistik over sendromu
Kanser Tedavisinde Beslenme
Yeme bozukluklarında beslenme
Aneroksia nervoza
Blumia
Çölyak
Metabolik hastalıklarda beslenme (kistik fibrozis, fenilketanuri, glikoz-galaktoz malabsorsiyonu, fruktozemi vb)

Bölümde Görevli Hekimler